Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
Store Hours: Â Mon-Sat 10a-7p, Sun 11a-5p
Starting at
Call For Pricing: (973) 927-7100
Bradstreet’s slim arms paired with its winged back give it a sophisticated presence, while its refined scale makes it a practical addition to any-sized room. The plush seat cushion softens the silhouette and provides hours of comfortable seating. Upholster Bradstreet in two complementing fabrics for a fashion-forward look.
| Fabric | Yes |
|---|
| Collection | Bradstreet |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s) and Custom Wood Finish |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Traditional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 21.31 |
| Carton Weight | 68 lb |
| Product Weight | 68 lb |
| Carton Volume | 21.310 |
| Carton Weight | 68.000 lb |
| Weight | 68 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 31 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Traditional |
| Collection | Bradstreet |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. In the unlikely event of an error, we will be happy to make an appropriate accommodation or promptly refund your order.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Design tips for your home and more!
"*" indicates required fields
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.