Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
Starting at
$2,199.99 $1,100.00
Showcase your home with the timeless charm of the Thornton cocktail ottoman. Tapered block legs and a welt-corded trim make it the ideal piece to rest tired legs. Offered in your choice of leather or Kashmira, this oversized ottoman pairs perfectly with the Thornton chair and a half, twin sleeper and sectional.
| Leather | Yes |
|---|
| Collection | Thornton |
|---|---|
| Features | Custom Wood Finish |
| Material | Leather |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Valencia (V) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 9.40 |
| Carton Weight | 37 lb |
| Product Weight | 37 lb |
| Carton Volume | 9.400 |
| Carton Weight | 37.000 lb |
| Weight | 37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 37 × 19 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
| Features | Leather |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. In the unlikely event of an error, we will be happy to make an appropriate accommodation or promptly refund your order.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Design tips for your home and more!
"*" indicates required fields
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.