Smooth edges and exposed round bun feet give Preston classic appeal as a living-area staple. It features welt cording on the seat cushion for an elegant touch. Pair with the matching Preston chair for a complete look.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Preston |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Traditional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 9.36 |
| Carton Weight | 37 lb |
| Product Weight | 37 lb |
| Carton Volume | 9.360 |
| Carton Weight | 37.000 lb |

Reviews
There are no reviews yet.