Elevate your tired feet and legs in personalized style and comfort with the Moxy ottoman. Square tapered legs come in your choice of three distinct wood finishes—Florentine, Valencia, or Urban Renewal—to suit your unique style. Select from hundreds of different fabric choices, including high-performance and sustainable textiles, to add color and texture to your space. And for those times when you need additional guest seating, this ottoman ensures lasting comfort with our luxury foam cushion.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Moxy |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 8.20 |
| Carton Weight | 23 lb |
| Product Weight | 23 lb |
| Carton Volume | 8.200 |
| Carton Weight | 23.000 lb |

Reviews
There are no reviews yet.