Libby is a transitional stationary style with clean lines and graceful curves. Its off-the-floor frame is complimented by square tapered legs. This ottoman features a detailed welt trim. The posh and plush style of Libby fits in with many home décor spaces.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Libby |
|---|---|
| Features | Custom Wood Finish |
| Material | Fabric |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 7.01 |
| Carton Weight | 24 lb |
| Product Weight | 24 lb |
| Carton Volume | 7.010 |
| Carton Weight | 24.000 lb |

Reviews
There are no reviews yet.