Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
Starting at
Call For Pricing: (973) 927-7100
No need to sacrifice style just to seat all your guests. The Evelyn ottoman provides the perfect accent that helps fills your whole space with comfort you’ll just sink into. For your morning coffee moment, late-night movie parties, and everything in between, the Evelyn ottoman is the perfect centerpiece for your home. The ultimate in transitional style, bring home relaxation for the whole family with Evelyn.
| Fabric | Yes |
|---|
| Collection | Evelyn |
|---|---|
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine |
| Carton Volume | 16.68 |
| Carton Weight | 72 lb |
| Product Weight | 72 lb |
| Material | Fabric |
| Weight | 72 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 38 × 21 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Evelyn |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. In the unlikely event of an error, we will be happy to make an appropriate accommodation or promptly refund your order.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available to Order
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Design tips for your home and more!
"*" indicates required fields
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.