Kick up your feet on the timeless elegance of the Dempsey ottoman. The perfect companion to the Dempsey collection, this ottoman can be customized with leather upholstery and wood finish options to elevate your living space.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Dempsey |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 6.50 |
| Carton Weight | 23 lb |
| Product Weight | 23 lb |
| Seat Constructions | Attached |
| Carton Volume | 6.500 |
| Carton Weight | 23.000 lb |

Reviews
There are no reviews yet.