Carson’s traditional shape on a block wood leg offers a modern flair. Pair with the matching Carson chair for a complete look.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Carson |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Leather |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Traditional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 8.44 |
| Carton Weight | 29 lb |
| Product Weight | 29 lb |
| Carton Volume | 8.440 |
| Carton Weight | 29.000 lb |

Reviews
There are no reviews yet.