Relax onto Carson’s overstuffed luxury cushion after a long day and feel the stress melt away. Pair the Carson ottoman with the Carson chair for the ultimate relaxation experience.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Carson |
|---|---|
| Features | Custom Wood Finish |
| Material | Fabric |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Nailhead Trim Options | Antique Bronze, Antique Gold, Black Nickel, and Soft Pewter |
| Style | Traditional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 8.44 |
| Carton Weight | 29 lb |
| Product Weight | 29 lb |
| Carton Volume | 8.440 |
| Carton Weight | 29.000 lb |

Reviews
There are no reviews yet.