The transitional design of the Blanchard Ottoman masters the mix of real style and real life. Pairs perfectly with the Blanchard Chair. The ample, cushioned top treats tired legs and feet. Or use it as extra seating when entertaining. A bold square, tapered block leg offers a modern touch.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Blanchard |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Valencia (V) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 8.44 |
| Carton Weight | 37 lb |
| Product Weight | 37 lb |
| Carton Volume | 8.440 |
| Carton Weight | 37.000 lb |

Reviews
There are no reviews yet.