Design & Make It Yours
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
Starting at
Call For Pricing: (973) 927-7100
Meet the new centerpiece to your living room, and your life. The Lottie sofa’s traditional style and regency flair make it eye-catching from any angle. With a softly sloping silhouette and deep track arms to cradle you atop its square-tapered legs, this loveseat brings luxury to any space. Built to last and upholstered in your choice of fabric, your family will love this piece for generations. Bring a bit more elegance to your everyday life, with the Lottie sofa.
| Fabric | Yes |
|---|
| Collection | Lottie |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Seat Cushion Options | Featherblend (FC) |
| Standard Pillows | 2 square feather with welt (20H x 20W)2 square feather (19H x 19W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine |
| Style | Traditional |
| Type | Sofas |
| Product Weight | 183 lb |
| Carton Volume | 60.420 |
| Carton Weight | 183.000 lb |
| Weight | 183 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 88 × 35 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Traditional |
| Collection | Lottie |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times. In the unlikely event of an error, we will be happy to make an appropriate accommodation or promptly refund your order.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Design tips for your home and more!
"*" indicates required fields
Work with our trained specialists to create your ideal furniture piece and find the perfect unique style for your living space.
"*" indicates required fields
No account yet?
Create an Account
Reviews
There are no reviews yet.